top of page
  • Фото автораЮлія Желізко

Хто, Кому і Що Обіцяв, Або Книги, У Яких Йдеться Про Обіцянки

Як часто ви даєте обіцянки? Чи завжди дотримуєтеся зобов'язань? У світі літератури безліч історій від моральних договорів до клятв у коханні – це світ, у якому слово – це валюта, а обіцянка – показник честі.        Тому пропонуємо дослідити, як у цьому унікальному літературному світі історій обіцянки формують сюжети та персонажів.


1.    Деймон Гелгут «Обіцянка»

Роман «Обіцянка», який визнано Букерівською премією 2021 року, належить південноафриканському письменнику Деймону Гелгуту. Голова журі, Майя Ясанофф, відзначила, що книга об'єднує тематичну різноманітність та охоплює історію Південної Африки протягом останніх 40 років у добре продуманому обрамленні. За її словами, це твір, який заохочує читача задуматися, відзначаючи увагу до структури та літературного стилю.

У романі розгортається історія про занепад південно-африканської родини протягом чотирьох десятиліть, від епохи апартеїду до наших днів. Назва твору стосується обіцянки про те, що чорношкіра покоївка отримає будинок і землю, на якій він стоїть.

Критики відзначають, що крім драми, розбрату та смерті, у книзі зустрічаються несподівані комічні ситуації, які легко піднімають настрій. Через призму однієї родини, «Обіцянка» стає своєрідною хронікою Південної Африки та її переходу від держави апартеїду до демократії. Все це автору вдалося передати на менше ніж 300 сторінках.

З нетерпінням очікуємо на переклад українською мовою.


2.    Гізер Морріс «Обіцянка сестер»

Гізер Морріс – авторка бестселерів «Татуювальник Аушвіцу» та «Подорож Цильки». «Обіцянка сестер» – роман, заснований на реальних подіях, історія сестер, які переживають жахіття Другої світової війни.

Роман розпочинається описом теплого літнього дня 1929 року в Словаччині. Менахем Меллер, ветеран Першої світової війни, який зазнав поранення, збирає своїх дочок – наймолодшу Лівію, середню Магду та найстаршу Цібі – біля себе на веранді їхнього домівки. Батько прохає сестер дати йому обіцянку: завжди підтримувати одна одну та ніколи не дозволяти комусь розлучити їх. На наступний день чоловіка чекає операція – у його шиї залишилася куля, і її необхідно видалити. Він переймається, що може не вижити під час складної операції… Цю настанову батька дівчата запам'ятають на все життя.

На трьох дівчат чекають важкі випробування: концтабір, голод, знущання, втеча з-під ешафоту... Після звільнення сестри їдуть до Ізраїля, до свого нового дому і тут їхня боротьба за свободу тільки починається. Вони зустрінуть привидів минулого та відкриють таємниці, які вони приховують одна від одної, щоб знайти справжнє умиротворення і щастя.

Ця історія про велику жіночу силу, відвагу і надію.

 

3.    Ромен Гарі «Обіцяння на світанку»

Автобіографічна книга Романа Кацева – єврейського хлопчика з блакитними очима, який згодом стане Роменом Ґарі – талановитим французьким письменником, дипломатом, військовим пілотом, режисером і сценаристом, кавалером ордену Почесного легіону, двічі лавреатом Ґонкурівської премії...

У книзі описується дитинство та дорослі роки автора. Стає відомо, що значну роль у формуванні його особистості зіграла його матір. Мама Ромена – приклад безмежної та відданої любові до сина, приклад того, як слід виховувати дітей успішними і впевненими у собі. Навіть сам Ромен зазначав, що вже в дорослому віці, навіть далеко від матері, він відчував сильний зв'язок із нею.

У дитинстві він дав їй обіцянку бути успішним, прославити її та все подальше життя намагався виконати цю обіцянку. Проте, на останніх рядках книги мимоволі замислюєшся: якою ціною?

Роман «Обіцяння на світанку» є однією з небагатьох книг, у якій розкривається психологія стосунків матері й сина, розкриваючи наслідки безмірної материнської любові та вплив на формування особистості.


4.    Лоран Гунель «Я обіцяю тобі волю»

Життя Сибіль Ширдон розпочалося розпадатися, подібно до карткового будинку. Керівник поставив перед фактом: всього лише десять днів, щоб зберегти своє робоче місце, інакше – звільнення. Того ж вечора її коханий чоловік оголосив, що їхні стосунки давно себе вичерпали. Сибіль відчувала, ніби потрапила в стислі обійми болю, страху та відчаю. Не залишалося нічого іншого, як звернутися до... загадкового чоловіка, члена братства – таємного ордену. Кажуть, що він успадкував знання предків про функціонування людської психіки та здатен змінювати життя. Приваблива перспектива, не така вже й проста, чи не так? Сибіль вирішує ризикнути. Вона подається незвичайним шляхом самовідкриття і вивчення інших. Але чи знайде вона силу визволитися від усіх обмежень, відновити власну ідентичність і схопити за крила омріяну волю –  стати справжньою собою?..

«Усі ми йдемо своєю власною дорогою, і порівнювати себе з іншими – це не завжди вірний шлях», – розмірковує один з персонажів, і такі слова можна вважати ключовою думкою книги.


5.    Лексі Раян «Порожні обітниці»

  «Порожні обітниці» – це молодіжний фентезі-роман американської письменниці Лексі Раян.

  Історія розповідає про дівчину Брі, яка опиняється між двома віроломними дворами фейрі та їхніми небезпечно спокусливими представниками. Брі ні за що в житті не хотіла співпрацювати з фейрі, але доля розпорядилася інакше – її сестра опиняється в лабетах жорстокого короля Немилостивого Двору фейрі. Щоб повернути її, Брі доводиться укласти з його правителем угоду: він поверне її сестру, якщо вона вкраде три реліквії з Милостивого Двору…

Химерні фейрі, любовні трикутники, від яких завмирає серце, виняткова побудова світу, чимало гарячих моментів та вражаюча кінцівка – «Ці порожні обітниці» – мастрід для шанувальників Сари Дж. Маас і Дженніфер Л. Арментраут.


6.    Наталія Чайковська «Три обіцянки»

У книзі Наталії Чайковської описуються події в Україні 1938 року, коли в Радянському Союзі настали часи жорстоких репресій, а над світом нависло передчуття великої війни. За найменшу підозру у нелояльності сталінському режимові людей забирають і розстрілюють, а членів їхніх сімей відправляють у табори.

В одному з таких таборів, у далекому Казахстані опиняється киянка Марина. Її чоловіка розстріляли за доносом співробітника, а Марину відправили у табір для дружин зрадників батьківщини. Взимку бранки мерзнуть, а влітку задихаються від спеки і потерпають від піщаних вітрів. Вони працюють на примусових роботах – по коліна у воді заготовляють очерет, з якого потім формують саманну цеглу.

У таборі Марина стикається зі страшними випробуваннями, звірствами, але також вона пізнає дружбу, людяність і надію. Вона бореться за виживання і намагається виконати обіцянки, дані дорогим їй людям.

Три обіцянки» – це роман не тільки про страшні випробування, а й про життя всупереч планам радянських вождів.


7.    Марина та Сергій Дяченки «Королівська обіцянка»

Обіцянки повинні бути виконані, особливо якщо це королівські обіцянки, від яких залежить доля цілої країни. Чи може бути щось більше важливим, ніж бути звичайним тринадцятирічним дівчиськом у Києві, відвідувати школу і вдавати чемну доньку та турботливу сестричку? Особливо коли тебе недавно поважно називали Магом дороги, твої вчинки визнавали вороги та поважали друзі, а твої рішення визначали долю цілого Королівства і його шлях до нового життя.

Це, здавалося б, зовсім звичайне завдання: знайти п'ятьом принцесам по п'ять принців. Проте є одне невеличке ускладнення: Королівство – це абсолютно новий світ з безліччю невідомого, і тут немає зовнішніх принців. Просто їх немає. Таким чином, виконати королівську обіцянку стає неможливо, а не виконати її – означає втратити Королівство. Що ж, чим і ким готова пожертвувати Маг, щоб виконати королівську обіцянку? А що стоїть за жертвою короля Оберона, і для чого взагалі ця жертва? І, зрештою, чим і ким готовий пожертвувати ти?


8.    Кеті Морган «Обіцянка і світло»

  Книжку «Обіцянка і світло» написано як серію яскравих і драматичних оповідань від першої особи. У ній розказано історії Марії, Йосипа, Захарії, Єлизавети та інших, які переживають події першого Різдва. Книжка складається з 25 розділів, тому вона може бути чудовим читанням на період Адвенту.


9.    Елісон Мітчелл, Каталіна Ечеверрі «Різдвяна обіцянка»

Колись давно, так давно, що й уявити складно, Бог пообіцяв людям, що дасть їм нового Царя. І Він не буде звичайним собі царем, до яких ми звикли в книжках та мультиках. Він має бути абсолютно інакшим. Він стане Новим Царем, Царем-Спасителем, Вічним Царем! Разом із Марією, невеличким гуртом пастухів, кількома мудрецями і з багатьма-багатьма янголами дізнайся про те, як Бог дотримався Своєї різдвяної обіцянки…


10.  Брюс Кемерон «Обіцянка собаки»

Одна з найкращих історій про собак від автора бестселера «Життя і мета собаки».

Кажуть, усі собаки потрапляють до раю. Особливо такі, як Бейлі. Він прожив чимало життів і нарешті може спочити. Та Ітан, перший господар Бейлі, знов відправляє його на землю. Врятувати ще одну родину. Виконати свою останню обіцянку людям. Тут без жертв не обійтися: Бейлі має забути свої попередні життя та втратити спогади про Ітана. Віддати найдорожче заради щастя чужої родини. Однак собача любов здатна творити великі дива. І Бейлі готовий до своєї останньої подорожі…


То якій з цих книг ви готові обіцяти, що прочитаєте?Photo on cover by Daniela on Unsplash     

Фото книг yakaboo.ua та  levitbooks.com


44 перегляди0 коментарів
bottom of page