top of page
20fb10_a9afa6c51cb246ba9cafd73c55806f00~

Хмельницький

«Будинок, що став героєм роману»

Анна Бондарчук


Я минала цей будинок у рідному місті сотні разів, та лише цьогоріч довідалась, чим він особливий. Дізналась, як не дивно, з художньої книги, де сюжет заснований на історичних подіях. Принагідно рекомендую книгу «Будинок на Аптекарській» Ольги Саліпи, де разом із героями роману можна прогулятись як вулицями Проскурова XIX століття, так і локаціями сучасного Хмельницького.



Цей будинок розташований в самому серці міста і його первинна архітектура, на диво, збереглась і донині. Зараз в будівлі функціонують і магазин косметики, і аптека, і навіть паб. А сто років тому цей будинок став осередком і німим свідком важливих політичних зрушень.


Звів будинок представник проскурівського істеблішменту –  аптекар Людвіг Деревоєд. У  холі споруди власник розмістив найбільшу в місті аптеку. В тій же будівлі оселилась і його родина. 


Та саме жіноча лінія сім’ї Людвіга відіграла важливу роль у геополітичних змінах на тодішній карті Європи. Дружина Людвіга – Михайлина походила з польської родини. Її рідний брат –  Еразм Ключевський брав активну участь у повстаннях, аби визволити Польщу від російської імперії, за що й був засланий до Сибіру. Пізніше про Михайлину напишуть в мемуарах: «Народжена на Поділлі, все життя там провела. А поза тим ніколи не вивчилася розмовляти російською, оскільки просто ігнорувала існування Росії в тому краї. Сестра ксьондза – повстанця 1863 року, а потім засланця до Сибіру, палко ненавиділа москалів…». 



У Михайлини і Людвіга Деревоєдів народилась донька Гелена, якій із молоком матері передалось прагнення вибороти незалежність для Польщі. Тож дівчина брала участь у підпільних зборах, де і познайомилась зі своїм майбутнім чоловіком Тадеушем Голувко. А уже під час Першої світової війни подружжя, разом із соратником Юзефом Пілсудським, заснували у Варшаві Польську Організацію Військову, що і поклало початок відродженню вільної Польщі. 


Тепер щоразу, коли минаю той самий «будинок на Аптекарській», уявляю, скільки таємних планів і мрій родини Деревоєдів-Голувко чули ці стіни. Та в історії цього будинку мені цікавий саме український контекст, адже боротьба цієї родини стосувалась і незалежності України. Тадеуш відстоював ідею звільнення обох народів від російського гніту і подальшого польсько-українського діалогу, як автономних одиниць. 


Зрештою, сто років по тому ворог і досі у нас спільний і польсько-український діалог як ніколи актуальний. А будинок, що став героєм роману, продовжує мовчки спостерігати за нашою боротьбою. 



Підготовлено на основі статті:


Западенко, І. Родина аптекаря Людвига Деревоєда у польських незалежницьких рухах XIX-XX ст. Хмельницькі краєзнавчі студії: науково-краєзнавчий збірник. Випуск 21. Хмельницький, 2019. С. 102–107.

https://www.academia.edu/39240715/Родина_аптекаря_Людвига_Деревоєда_у_польських_незалежницьких_рухах_XIX_XX_ст


Обирай,

тицяй, подорожуй разом з нами!

Тиць :)

bottom of page