top of page
20fb10_a9afa6c51cb246ba9cafd73c55806f00~

Київ

«Вулиця Саксаганського»

Яна Хоменко


Міста, села і вулиці мають пам’ять. Власне, вони допомагають не забувати, що було до того, як з’явилися ми. Нас може надихнути прогулянка старовинною вулицею, сторічний будинок, дивом збережена квартира-музей, у якій кожна річ говорить про своїх власників і час, в який їм випало жити. Чомусь зі шкільних років “пам’ятки архітектури” здавалися чимось нудним і безтілесним. Насправді ж пам’ятки просто дихають життям і навіть говорять. Треба лише навчитися слухати.


Наша столиця неймовірно балакуча в цьому плані. Деякі київські будинки шепочуть, затишні дворики співають, окремі вулиці кричать.


Панас Саксаганський

Прогуляємося сьогодні лише однією вулицею — Саксаганського. Вона знаходиться в центральній частині міста і пролягає від Еспланадної вулиці до площі Перемоги. Вулицю було прокладено вже в 1850-тих роках, і за своє довге життя вона змінила кілька назв: Жандармська, Маріїнсько-Благовіщенська, П’яткова (на честь більшовика-революціонера) і нарешті Саксаганського, за іменем українського актора і режисера Панаса Саксаганського.


На вулиці Саксаганського в різний час мешкали та працювали відомі діячі культури, мистецтва, науки та літератури.


У будинку № 91 жив український громадський діяч Євген Чикаленко, той самий, який закликав любити Україну не лише до глибини душі, а й до глибини своєї кишені. Саме так любив свою країну Євген Харламович. Сюди частенько навідувався друг Чикаленка український письменник Володимир Винниченко.


У будинку № 95-б квартирував знаний український композитор Микола Лисенко, а в студентські роки там разом з ним жив Максим Рильський. Михайло Драгоманов, його сестра Олена Пчілка і Леся Українка теж встигли пожити в помешканнях на цій старовинній вулиці. А ще Іван Франко та Михайло Коцюбинський.


Вулиця Саксаганського (фото з wikipedia)

Можна продовжувати довгий список, але краще особисто пройтися цією вулицею і за підказками меморіальних табличок (яких мало би бути більше) та інтернету провести власне дослідження. Віднайти будинки, в яких мешкали цікаві вам особистості. Уявити, як колись тут діловито крокував Євген Чикаленко, обговорюючи з Володимиром Винниченком його свіжий рукопис…


Слухайте рідні міста і селища, позначайте для себе та своїх друзів український культурний простір. Для цього можна просто пройтися вулицею, звернувши на неї увагу і поґуґливши цікаві факти.

Обирай,

тицяй, подорожуй разом з нами!

Тиць :)

bottom of page